Marzenie - nowe zabiegi

BURW Patrona, organizator turnusów rehabilitacyjnych - 2015-05-31

   

     Czy wiesz, gdzie w Zakopanem jest czyste powietrze? Dzielnice w wyższych częściach miasta (np. Pardałówka), bliżej Tatrzańskiego Parku Narodowego, są poza zasięgiem najwyższych stężeń pyłów. Niedawno pojawiła się nadzieja na czyste powietrze w całym mieście. Zadajemy za Gazetą Polską 24 pytanie: czy geotermia jest rozwiązaniem, które zmniejszy poziom zanieczyszczeń w stolicy Tatr? Na pewno czekają na zmianę mieszkańcy i odwiedzający zakopiański kurort. Jedno jest już pewne: postępuje gazyfikacja wschodnich dzielnic Zakopanego, w tym okolic Drogi na Olczę, Jaszczurówki, Oswalda Balzera.  Tuż przy Drodze na Olczę znajduje się Komlpeks Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy "Marzenie" na Pardałówce, który wyniesiony jest ponad centrum Zakopanego, blisko wejścia na szlaki górskie, poza zoną smogu.

     Oferując korzystne położenie, Ośrodek „Marzenie” stale rozwija swoją bazę rehabilitacyjną. Od niedawna oferuje kilka szczególnych zabiegów (oczywiście ich przepisanie musi wynikać z diagnozy lekarza): 

 

Trening rezonansem stochastycznym

     Rezonans stochastyczny znalazł zastosowanie w leczeniu zaburzeń ruchu oraz jako element treningu sportowców wyczynowych. Zabieg polega na delikatnym wytrąceniu z równowagi, w sposób zmienny i nieprzewidywalny, co stymuluje aparat mięśniowo-stawowy, w konsekwencji poprawiając koordynację ruchową. Trening współdziałania receptorów mózgu i mięśni, inicjuje zmiana impulsów, poprzez szumy i wibracje emitowane podczas rezonansu. Aktywacja rdzeniowych generatorów rytmu, przemiana materii w tkance kostnej oraz wzrost zespołów komórek nerwowych, umożliwiają naukę motoryczną i sterowanie odruchami.

          Zabieg, dzięki wysokiej efektywności, znalazł zastosowanie w terapii różnych zespołów neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, niedowład kończyn oraz w leczeniu osteoporozy i depresji powypadkowej. Rezonans stochastyczny jest skuteczną, nieinwazyjną i kompleksową terapią, uważaną za przyjemną. Wyraźna poprawa jest zauważalna u dzieci z nadpobudliwością ruchową, autyzmem, zespołem Downa, dziecięcym porażeniem mózgowym i niezgrabnością ruchową. Stosuje się go już nawet u 3-latków.

 

Terapia energotonowa czyli elektroterapia w nowoczesnej odsłonie

     Elektroterapia jest jedną z częstych metod rehabilitacyjnych, polegająca na stymulacji tkanek prądem elektrycznym o określonym natężeniu i częstotliwości. Wiązki prądu pobudzają nerwy i mięśnie, czego efektem jest poprawa ukrwienia stymulowanych tkanek oraz złagodzenie bólu.

     Znacznie wyższą efektywnością w grupie zabiegów wykorzystujących energię elektryczną, charakteryzuje się terapia energotonowa. Podczas zabiegu do organizmu trafia 100-krotnie większa dawka energii, niż w typowej elektroterapii.

     Ta innowacyjna metoda rehabilitacji poprawia metabolizm komórek, prowadząc do biologicznego ich odmłodzenia, a efekty odczuwalne są już po pierwszym zabiegu. W porównaniu do klasycznej elektroterapii, 1 zabieg trwa 6 razy dłużej i wykorzystuje nawet 5 razy więcej elektrod, co zwiększa obszar działania.

     Terapia energotonowa jest stosowana w celu wzmocnienia całego organizmu przy chorobach przewlekłych oraz w stanach ogólnego wyczerpania. Zabiegi wykonuje się również miejscowo, w leczeniu przeciwbólowym, w tym przy: bólach pooperacyjnych i migrenach. Metoda jest na tyle bezpieczna, iż może być stosowana u osób z otwartymi ranami czy oparzeniami. Nieocenionym rezultatem terapii jest wzmocnienie odporności organizmu oraz poprawa sprawności psychofizycznej.

 

Gdzie pójść na spacer z Pardałówki?

     Tras jest kilka do wyboru, nie wymagających użycia środków komunikacji publicznej. Możemy pójść z kijkami, co ułatwi podchodzenie pod niewielkie zresztą wzgórza wschodniego Zakopanego. Niektóre z tras pozwolą nam połączyć się ze szlakami tatrzańskimi, niekoniecznie tymi wysokogórskimi, a raczej reglowymi, co po prostu oznacza szlaki leśne nad Zakopanem.

Trasa 1. Pardałówka – Antałówka.

Trasa spacerowa na każdą pogodę, albowiem w trakcie spaceru możemy schronić się w jednej z kawiarni czy karczm rozmieszczonych wzdłuż Drogi na Olczę.

     Startujemy spod Marzenia, idąc w dół ulicą Stara Pardałówka, a kiedy połączy się ona z Oberconiówką, skręćmy w lewo powoli w kierunku grzbietu Antałówki. Tu przetniemy prostopadle ulicę Podhalańską przy willi Magdalenka pod nr 64. Idziemy dojazdem do cmentarza na Pardałówce, a dalej polną drogą, a po kolejnych 300m jesteśmy na długim wzgórzu Antałówka, skąd rozpościera się wspaniały widok na Zakopane, Gubałówkę i Tatry z dominującym tu widokiem Giewontu i Kasprowego. Dotąd jest około 850m.

     Teraz pójdźmy na południe, inaczej kierując się szczytem wzgórza prosto na Tatry. Polna początkowo droga przejdzie w niewielki asfalt, a dalej możemy rozkoszować się zmieniającym się widokiem gór. Antałówka zaczyna się tu zabudowywać, ale oczy cieszą niliczna zabytkowe wille, jak ta pod nr 6. Uwaga, nie miniemy willi „Witkiewiczówka” pod nr 9-ym, zaprojektowanej przez Jana Witkiewicza Koszczyca w stylu zakopiańskim, a mieszkał tu twórca stylu zakopiańskiego Stanisław Witkiewicz. Ozdobna brama i sam budynek zwrócą naszą uwagę. Po następnych 100m ulica przejdzie w Drogę na Antałówkę, stromiej schodzącą w dół, która po 300m doprowadzi nas do Drogi na Olczę naprzeciw Centralnego Ośrodka Sportu (COS), którego restauracja kiedyś słynęła ze śpiewających kelnerów. Podobno nadal się tam śpiewa (sprawdzić wieczorem?). Z ruchliwego skrzyżowania z ulicą Balcera możemy szybko dojść spokojniejszą ulicą Mieczysława Karłowicza do Kuźnic, mijając np. piękny kościół drewniany św. Antoniego z Padwy (400m od COS-u).To temat na inną wycieczkę.

     Mając COS po prawej ręce idziemy w dół wyraźnie szeroką ulicą Droga na Olczę i po 1,5 km wracamy do Marzenia, po drodze mijając kilka karczm i kawiarni. Cała trasa wyniosła około 3,5 km. Dla osoby sprawnej to nie więcej niż 1 godz. z postojami na konieczne zdjęcia, a osoba mniej sprawna pokona ją w 2 godz. z małymi przystankami. Zaręczamy, że dla widoków warto!

Wkrótce załączymy mapę trasy!

Proszę sprawdzać nasze nowe trasy spacerowe po Zakopanem. Do zobaczenia na szlaku!

 

Zobacz co nowego w rehabilitacji PFRON:

... oraz wiele innych nowości o hotelach i ośrodkach. Bądź na bieżaco. Zapisz się do newslettera.